Climate change researcher: a new Ice Age is Coming

pilt-1-300x169http://www.iceagenow.com/

 

Veebruaris 2014 andis Rootsi veebiraadiole Red Ice Radio intervjuu arhitekt Robert Felix, kes on alates 1991. aastast uurinud ja kirjutanud ka tulevast jääajast. Felix on raamatute “Not by Fire But By Ice” ja “Magnetic Reversals and Evolutionary Leaps” autor.

 

Kas tõesti läheneb mini-jääaeg?

Ma arvan, et see tuleb isegi suurem jääaeg. Ütlesin seda juba 1997. aastal, kuid paljud inimesed ei tunnista seda siiani.

 

Kuidas päikeseplekid mõjutavad meie kliimat?

Sellel on kaks osa: Maunderi miinimum, mis on Päikese aktiivsuse miinimumperiood ning planeetide retrograadne liikumine, mille tõttu iga 180 aasta tagant muutub Maa kliima jahedamaks. Iga 360 aasta tagant on Maal mini-jääaeg, sellel pole midagi pistmist inimtegevuse ja heitgaasidega. Need muutused kattuvad ka Rooma, Egiptuse ja Sumeri impeeriumide kokkuvarisemisega. Me peaksime sellest rohkem rääkima, see on väga tõsine asi.

 

Aastaid tagasi elasid inimesed rohkem loodusega kooskõlas, tänapäeval oleks see ju totaalne kaos!

Ühelt poolt oleks, kuid teisalt on meil eelis. Näiteks eelmisel mini-jääajal Suurbritannias surid miljonid inimesed nälga. See oli nii hull, et esinesi juhtumeid, kus vanemad sõid omaenda lapsi. Tänapäeval on meil palju parem toiduainete jaotussüsteem, et viia toitu kaugematesse kohtadesse. Meil on autod, lennukid, rongid ja teised liiklusvahendid, kuid ma ei tea, kui palju abi neist on, kui nafta- ning kivisöeväljad on kaetud jääga. Need küll aitavad teatud määral, kuid parema logistika huvides peaksime tegema ettevalmistusi.

 

Kas meil on praegu olemas tehnoloogia, et elada jää peal või peaksime ikkagi lõuna poole kolima?

Ma ei usu, et tehnoloogia meid siin päästab.

pilt 2 Kliimamuutuste uurija: tulekul on uus jääaeg

 

Mis juhtis 2014. aasta alguse Põhja-Ameerika külmalainet, kas see polaarpööris hakkab korduma igal aastal ning läheb aina hullemaks või oli see ühekordne juhtum?

Suurbritannia astrofüüsik Piers Corbyn on öelnud, et päikeseplekkide vähenenud aktiivsus muudab jugavoolu tegevust. Olen kuulnud inimesi nimetamas seda ka polaarpööriseks, mis viib külma õhu kaugemale lõunasse. Kui võrrelda viimase jääaja jää ulatuse kaarti ning tänapäeva polaarpöörise tegevust, siis need kattuvad. Jugavool näib kontrollivat lumesadude suunda. Üks asi, mille toonitamist ma jätkan, on fakt, et jääaja tulekuks ei pea olema väga külm. Eelmine kord oli maakera temperatuur praegusest keskmiselt vaid 5 kraadi külmem. Suurbritannias kestis siis kevadeti vihmahooaeg viis nädalat kauem ning farmerid ei saanud külvata seemneid. Sügisel hakkasid sajud aga varem ning farmerid ei saanud jällegi vilja koristada. Jääaeg tähendab rohkem sadu, mis kestab kauem ning hakkab varem kui tavaliselt, ning lund, mis ei sula ja sajab väga kiiresti maha. Lõppkokkuvõttes jõuab see alati toiduni välja.

 

pilt 3 Kliimamuutuste uurija: tulekul on uus jääaeg

 

Kui Golfi hoovus seiskub ning polaarpööris liigub edasi, siis tekitab see palju kahju, eks?

Jah, võib tekitada. Golfi hoovus võtab sooja vee lõunast ja viib külmadele aladele. Kui see seiskub, siis läheb ilm terves Euroopas kiiresti väga külmaks. Eelmisel jääajal ei olnud Põhja-Jäämeres rohkem jääd kui täna, Kanada oli siis aga sellega kaetud. See on segadusse ajanud palju teadlasi. Arvan, et oma roll on aktiivsetel maa-alustel vulkaanidel, mida on seal kandis palju. Minu teooria kohaselt soojendavad need veealused vulkaanid ookeanid üles, niiskus satub atmosfääri ning see jahutatakse omakorda maha Maa peal asuvate vulkaanide poolt. Kakskümmend kaks aastat arvasime, et eksisteerib ainult 10 000 veealust vulkaani, tänapäeval on NASA väitnud, et neid on üle 3 miljoni, millest kõik pole aktiivsed.

 

Mis need vulkaanid käivitab?

Ookeanid katavad 71% kogu maakerast, enamik jääst kasvab paksemaks poolustel, mis tähendab, et ookeanide veetase langeb. Eelmisel jääajal oli merevee tase madalam kui tänapäeval. Näiteks ala Venemaa ja Alaska vahel, Beringi väin oli tegelikult jalgsi ületatav. Paljud endiste tsivilisatsioonide varemed asuvad vee all, tulev jääaeg võib need kohad uuesti paljastada.

 

Infoanalüütik Steven Goddard avalikustas hiljuti tõendid, et teadlased on muutnud ametlikke andmeid, tõestamaks globaalset soojenemist.

Jah, ta avastas, et NASA, NOAA ja teised teaduslikud institutsioonid on “kohandanud” tegelikke andmeid ja lisanud kraade. Tegelikult on viimased 90 aastat toimunud globaalne jahtumistrend. Arvan, et selline käitumine on kuritegelik. Me valmistume globaalseks soojenemiseks, kuigi peaksime tegema vastupidist. Need, kes on võimul, saavad ümber kirjutada kogu ajaloo.

 

Mis sa arvad, kui kaua sellist vassimist jätkatakse?

Lootsin, et nad lõpetavad selle juba pärast mu esimese raamatu ilmumist. Ma ei ole aastate jooksul pidanud oma lugu muutma, kuid globaalse soojenemise pooldajad on. Nüüd räägivad nad, et Arktika soojeneb ning  külm liigub allapoole, see ei ole loogiline. Nendega rääkimine on kui arutlemine kellegagi religiooni üle. Ma ei vaidle selliste inimestega, igaüks usub seda, mida tahab.

 

pilt 4 Kliimamuutuste uurija: tulekul on uus jääaeg

 

Kas kliima soojenemise pooldajate hulgas on üksmeel?

Ei usu, paar aastat tagasi kirjutasid rohkem kui 31 000  tuntud teadlast alla petitsioonile, mis eitab inimtegevuse tagajärjel tekkinud globaalset soojenemist. Paljud teadlased ning meteoroloogid on minuga ühel nõul, et see on üks suur pettus, kuid nad ei taha kaotada oma töökohta. Üks Oregoni osariigi klimatoloog ütles enda arvamuse välja ning ta lasti lahti, sama juhtus paari Washingtoni ja Virginia teadlasega. Kui oleksin noor teadlane ja näeksin, et mu ülemust tabab selline saatus, siis hoiaksin oma suu kinni. Kõik on poliitiliselt korraldatud, siin ei ole teadusega mitte midagi pistmist.

Peame aru saama, mis toimub, muidu on liiga hilja. Soovitan inimestel koguda toitu, sest kui see peaks juhtuma, siis meil ei ole enam aega ettevalmistusi teha. Inimesed kaklevad tänaval toidu pärast juba enne, kui Maa saab jääga kaetud.

 

Mis põhjusel tõstetakse propaani ja elektri hindu?

Globaalse soojenemise takistamiseks pannakse kinni tööstusi, et mitte kiirendada “inimeste loodud” globaalset soojenemist.  Tegelikult toimub vastupidine reaktsioon, ilm läheb külmemaks ning tootmise vähendamisega halveneb ka inimeste elukvaliteet. Varsti ei aita enam vee-, tuule-ega päikeseenergia. Maagaasi hind on tõuseb, kuna energiaettevõtted ei saa toota elektrit jäätunud jõgede abiga. Suurbritannias peavad inimesed juba valima toidu ja soojuse vahel, mõned pensionärid ostavad second hand kauplustest põletamiseks raamatuid, kuna need on odavamad kui küte. Elektrihinnad on kunstlikult lakke aetud samade ettevõtete poolt, kellega valitsus kliimamuutustega võitlemise nimel koostööd teeb.

 

Milline on hetkeolukord maailmas?

Austraalias on põuaperiood, Ühendriikides on olukord ettearvamatu, seal jäätuvad üle aastate taas suuremad järved, Türgis sajab lund ning Bangkokis registreeriti viimase aastakümne külmim öö.

 

pilt 5 Kliimamuutuste uurija: tulekul on uus jääaeg

Räägi meile Päikese magnetpoolustest.

Seda analüüsitakse praegu päris palju ning just hiljuti toimus pooluste vahetumine.  Kui magnetpooluste vahetumine toimuks Maal, siis tagajärjed oleksid kohutavad. BBC tunnistas eelmisel aastal selle võimalikkust. Enamik suurematest jääaegadest tulevad pärast Maa pooluste vahetumist. Paljud artiklid räägivad, et muutus toimub tuhandete aastate tagant. Näiteks toimus üks 11 500  aastat tagasi, kui mammutid välja surid ning 33 500 aastat tagasi, kui neandertallased välja surid. Minu uuringud näitavad, et läbime ühe jääaja iga 11 500 aasta tagant. Nõustun Briti Geoloogia Uurimiskeskusega (British Geological Survey, BGS), et järgmine pooluste vahetumine on ees ootamas.

 

Mis juhtuks seoses magnetpooluste vahetumisega Maal?

Arvan, et seda kutsutakse pretsessiooniks (Precession Of The Equinoxes), Maa pöörlemistelje suund muutub ja teeb täisringi 26 000 aastaga. Kuna Päikesesüsteem ise ka pöörleb, siis sellega seoses on see arv 23 000 aastat, mille jääaja tsükkel on 11 500 aastat. Nende omavahelisel joondumisel käivitub pooluste vahetus, mis omakorda aktiveerib vulkaanid ning kaotab ära meie ajutise kaitse kosmilise kiirguse eest. Need kiired tekitavad mutatsioone ning seeläbi uue liigi. Usun, et evolutsioon ei võta miljoneid aastaid aega, vaid toimub hüpetega.  See selgitab uute liikide ootamatut teket ning kadumist. Enamus paleontolooge nõustub selle katkestatud ehk punktueeritud tasakaalu teooriaga evolutsioonibioloogias.

 

Kas pooluste vahetumine põletab läbi kõik kasutatavad elektroonilised seadmed?

Tõenäoliselt küll. Avastasin oma uurimustöös, et loomad magevees olid paremini kaitstud kui ookeanis, seal suri välja 80% elust. Merevesi on parem elektrijuht kui magevesi, sellepärast paljud neist saidki elektrilöögi ja surid. See on muidugi ainult minu arvamus.

 

Kas on õige arvata, et jääaeg tuleb aeglaselt?

Ei, tegelikult on see iganenud arusaam, kuid selline mõtteviis on muutumas. 1990. aastal puurisid teadlased projekti  The Greenland Ice Core Project  (GRIP) raames Kesk-Gröönimaa jäässe augu ja avastasid, et iga jääaeg viimase 250 000 aasta sees võttis aega vähem kui 20 aastat, mõnikord ainult kolm aastat. Kui see juhtub, siis väga kiiresti. Nad leiavad siiamaani mammuteid, kes seisavad püsti ja värske toit on kõhus, mõningatel on isegi veri soontes alles, nii et neid saaks kloonida. Leitud mammutite juurest avastati vulkaanilist tuhka, mis on järjekordne märk nende aktiivsusest kliimamuutuste ajal.

Sorry,Google translation !!!

In February 2014 , the Swedish Internet Radio Red Ice Radio interview with architect Robert Felix , who since 1991. Since researched and written in a future ice age . Felix ‘s book “Not By Fire But By Ice” and ” Magnetic Reversals and Evolutionary Leaps ” author.

Is there really a mini – ice age is approaching ?

I think it will be an even bigger ice age . I said it already in 1997. year , but many people do not recognize it yet .

How do sunspots affect our climate ?

It has two parts : the Maunder minimum , which is the minimum period of solar activity and planetary retrograde motion , which makes every 180 years, Earth’s climate becomes cooler. Every 360 years, the Earth has a mini – ice age , it has nothing to do with human activities and exhaust emissions . These changes also coincide with Roman , Egyptian and Sumerian empires collapse . We should talk about this more , it’s a very serious thing .

Years ago , people lived more in harmony with nature , nowadays, it’s got to be total chaos !

On the one hand it would be , but on the other hand , we have the advantage. For example, the last mini – ice age in the UK , millions of people died of starvation. It was so bad that there were cases where the parents ate their own children . Nowadays , we have a much better distribution of the food system in order to bring the food to remote locations . We have cars , planes , trains , and other vehicles, but I do not know how much help them have the oil and kivisöeväljad is covered with ice. These help to a certain extent, though , but better logistics , we should make preparations .

Do we currently have the technology to live on the ice , or we should still move southwards ?

I do not believe that technology will save us here .

Image 2 of Climate Change Investigator : a new Ice Age is Coming

What drew in 2014. In the beginning of the North American cold spell , whether it polaarpööris will frequently every year, and it gets worse or if it was a one-off incident?

UK astrophysicist Piers Corbyn has said that päikeseplekkide decreased activity makes the activity stream flow . I’ve heard of people not mentioned in this polaarpööriseks , which leads to cold air farther south. If you compare the last glacial ice extent map polaarpöörise and today’s action , they will overlap. The jet flow appears to control the direction of snowfall . One thing that I keep insistence , is the fact that the Ice Age event does not have to be very cold. Last time it was the earth’s temperature from the current average of only 5 degrees colder . Britain then in the spring rain season lasted longer than five weeks , and the farmers could not sow the seeds. In autumn rainfall started earlier , however , and the farmers could not harvest again . Ice means hundreds more that will last longer and starts earlier than usual, and the snow that does not melt and it rains very fast. Ultimately, it always comes out of nutraceuticals .

Image 3 of Climate Change Investigator : a new ice age is coming

If the Gulf Stream stops , and polaarpööris moving forward , then it will cause a lot of damage , right ?

Yes , it may cause . The Gulf Stream takes warm water from the south and leads to cold areas. When it stops , it goes very cold weather across Europe soon . The last Ice Age, there was no more ice in the Arctic Ocean than today, but it was then covered with Canada . It has confounded many researchers. I think his role is active underground bases volcanoes that there are around a lot. My theory is that these underwater volcanoes, oceans will warm up , moisture gets into the atmosphere , and this in turn is cooled down by the earth near volcanoes . Twenty-two years we thought that there are only 10,000 underwater volcanoes , today, NASA has stated that they are more than 3 million , all of which are not active.

What triggers these volcanoes ?

The oceans cover 71 % of the earth’s surface , most of the ice grows thicker at the poles , which means that the oceans water level drops . The last Ice Age, the sea level was lower than today . For example, the area between Russia and Alaska , the Bering Strait was actually walking overcome . Many ruins of former civilizations under water , coming from the ice age may uncover these places again .

Information Analyst Steven Goddard recently unveiled evidence that scientists have made the official data to prove global warming.

Yes , she was discovered by NASA , NOAA and other scientific institutions have “adjusted ” the real data and the added degrees. In fact, for the last 90 years of the global jahtumistrend . I think that kind of behavior is criminal . We’re gearing up for global warming, even though we do the opposite. Those who are in power, will re-write the whole of history .

What do you think of how long this will continue vassimist ?

I was hoping that they would stop it already after my first appearance in the book . I do not have to change over the years have had their own story , but the proponents of global warming are . Now they are talking about the Arctic warms and moves down to the cold , it does not make sense . Talking to them is like arguing with someone over religion . I do not argue with these people , everyone believes what he wants.

Image 4 of Climate Change Investigator : a new Ice Age is Coming

Is global warming a consensus among the proponents ?

Do not believe a couple of years ago, I wrote more than 31,000 well-known scientists signed a petition , which denies human activity caused global warming. Many scientists and meteorologists agree with me that this is one big scam , but they do not want to lose their jobs. One of the Oregon State climatologist , said their opinion, and he was let go , the same thing happened a few to Washington and Virginia scientist. If I were a young scientist, and you can see that my boss will hit such a fate , you ‘d keep your mouth shut . All are politically organized , there is not nothing to do with science .

We need to understand what is going on , otherwise it will be too late . I advise people to collect food , because if it were to happen , then we no longer have the time to make preparations . People are fighting in the street after the food even before the Earth is covered with ice .

What reason is increased propane and electricity prices ?

Industries will be closed to prevent global warming , not to speed up the ” man-made ” global warming. In fact, the reverse reaction takes place , the weather gets colder , and reducing production deteriorates the quality of life of people . Soon, the water does not help anymore , wind and solar power . The price of gas is rising as energy companies can not produce electricity with the help of the frozen river . In the UK , people have been to choose between food and heat , a few retirees are buying second-hand stores for burning the books because they are cheaper than heating . Electricity prices are artificially driven by the same companies on the ceiling , which the government will work together to fight climate change .

What is the current situation in the world?

Australia ‘s drought period, the United States , the situation is unpredictable, it freeze again over the years, major lakes, snow , and Turkey to Bangkok coldest night recorded in the last decade .

Image 5 of climate change researcher : a new Ice Age is Coming

Tell us about the solar magnetic poles .

It is currently exploring quite a lot , and just recently took place in the pole exchange. If the change of the magnetic poles of the Earth would be , then the consequences would be dire . The BBC admitted last year that was possible. Most of the larger jääaegadest come after the change of the Earth’s poles . Many articles say that the change takes place thousands of years ago . For example, one of the 11 took place 500 years ago when mammoths went extinct 33,500 years ago , and when the Neanderthals died out . My research shows that a single pass through the ice age every 11,500 years. I agree with the British Geological Survey Research Centre (British Geological Survey , BGS ) , the next change of the poles are ahead.

What would happen in relation to the change of the magnetic poles of the Earth ?

I think it’s called precession of the equinoxes ( precessing Of The Equinoxes ) , the Earth’s axis of rotation direction changes and makes a full circle of 26 000 years. As well as the solar system itself rotates, in this context, the figure is 23,000 years , which is the glacial cycle of 11,500 years. They will start the alignment between the two sides of the exchange , which in turn activates volcanoes , and lose the advantage of our temporary protection against cosmic radiation . These rays cause mutations , and thus a new species . I believe that evolution does not take millions of years of time , but is leaps. This explains the sudden emergence of new species and loss . The majority agrees with this paleontolooge interrupted or punktueeritud balance theory of evolution in biology .

Are the poles directly burn through all the electronic devices ?

Most likely, though. I found his research that the animals were better protected than the fresh water in the ocean , it died out 80 % of life. Sea water is a better conductor of electricity than fresh water, because many of them , you got electric shock and died . This is of course only my opinion .

Is it right to assume that the ice age to be slow?

No, actually it is an obsolete idea , but this way of thinking is changing. 1990th In the cage , scientists Greenland Ice Core Project The Project ( GRIP ), the central hole in the ice of Greenland and discovered that each of the last Ice Age 250,000 years within the period of less than 20 years , sometimes for only three years. If it happens, it very quickly. They still find mammoths, who stand upright and fresh food is in the stomach, some are even in the blood vessels of the left, so that they can be cloned . Found mammoths discovered at the volcanic ash, which is another sign of their activity on climate change.

One Response to “Climate change researcher: a new Ice Age is Coming”

  1. seo

    Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

Leave a Reply

RSS for Posts RSS for Comments